2021 Attendees

April 30 - May 4, 2022 | Charlotte, NC USA

Sign up for updates


 See Who Attended TAPPICon LIVE! 2021


 

 As of 10.1.21

Ginger Abblitt, Printpack Inc.

David Adams, A&W Coatings

Ryan Adams, Ingersoll Rand - Runtech/Nash

Ads Adfa, JJ

Jryki Ahlgren, International Paper

Muneer Ahmad, Pratt Industries (USA)

Shabana Ahmadzai, Altum Technologies

Greg Ahrens, Voith US Inc.

Gregg Aiken, UWSP Paper Science & Che Foundation

Matt Alberts, Huvrdata, LLC

Erik Albin, Naylor Association Solutions

Rocky Alston, Technidyne

Bilge Altay, Marmara University

Ana Alvarado, Bently Nevada

Lauren Amable, Plasmine Technology Inc.

Michael Amo, Elliott Machine Shop

Farminder Anand, Avery Dennison,

Dustin Anderson, Rovisys

Pete Angle, Isra Surface Vision

Lawrence Anker, Solenis

Caroline Ankerfors, Rise

Portia Aofiyebi, TAPPI

Philip Armstrong, Jacobs Engineering Group, Inc.

Lu Athnos, ABB Inc.

Brennan Augst, Voith Paper

Peter Augustine, Fabio Perini North America

Dean Auna, Columbia Steel

Paul Babin, Five Star Products

Luc Babin, Advanced Dynamics

Meghan Babineaux, Aggreko

Kyle Bade, Spraying Systems Co.

Gary Baker, DuBois Chemicals

Brittney Ballenger, University of Wisconsin

Adam Barclay, ABB Inc.

David Barnard, Industrial Shredders Ltd.

Jason Barnett, ABB

Gregory Barnhill, Omya Inc.

Andy Barreth, Elliott Machine Shop

Monica Bastola, Envoy Development, LLC

Wolfgang Bauer, Graz University Of Technology

Craig Bayliss, Baylis Machine & Welding

Laura Beacham, Fisher International

Jim Beaty, Oncare Digital Assets

David Beebe, Sumitomo Drive Technologies

Elliott Bell, Radix

Dave Belliveau, ABB

Randy Benefield, Blue Wolf

Tom Bentzler, A. Celli Paper

Steven Berg, Thwing-Albert Instrument Company

Andy Bergeron, Kemira

John Bergin, Technical And Investor Consulting

Bill Beringer, Robinson Fans, Inc.

Richard Berry, Voith US Inc.

Lisa Best, Kemira

Walter Bilynsky, Kemira

Dave Bingenheimer, Hydro-Thermal Corporation

Bill Birney, Stantec Consulting Services

Heath Bishop, Huvr

Travis Bjerketvedt, Kemira

Eric Blazej, Proco Products, Inc.

Zhanna Blazej, Proco Products, Inc.

Terry Bliss, Solenis LLC

David Boone, J. Rettenmaier USA LP

Len Borgen, Miron Construction

Chris Bortel, ABB

Bradley Bowman, Voith US Inc.

Rebecca Boyd, Jedson Engineering

Wyatt Boyett, Voith US Inc.

Mark Bradham, Advance Industrial Refrigeration

Timothy Bradley, Omya Inc.

Kevin Brandner, Omya Inc.

Joseph Brandt, DuBois Chemicals Inc.

Michael Brendel, Bently Nevada

Jonathan Bretzius, ABB

Bridgette Brigham, TAPPI

Marcus Britz, J.M. Voith SE & CO. KG

Kassy Brcok, Aggreko

Andrew Broomfield, ABB

H. Kenneth Brown, Applied Motion Systems, Inc.

Joseph Brown, Sonoco

Thomas Brown, Honeywell, Inc.

Alec Bruhn, Zero Gravity Filters

Larry Bryant, Domtar Paper Company

David Buchanan, Voith US Inc.

Gordon Bugg, Kemira,

Barry Bullock, Advanced Coil Technology

Ben Bulson, Fiberlean Technologies Inc.

Lisa Burdick, Domtar Inc.

Kevin Burkett, Summit Group

Cory Burns, RDI Technologies

Rick Burns, Noah Industrial LLC

Derrick Burrell, Kamin LLC

Nicholas Burrows, North Caroline State University

Dustin Burton, Trinseo LLC

David Burton, Astenjohnson

Diann Burton

Natasha Bush-Postell, TAPPI

Bruce Butler, ABB

Medwick Byrd, North Carolina State University

Meg Byrd, North Carolina State University

Scott Byrne, Sonoco

Nadia Calhoun, Coatex

Matthew Callicott, Solenis

Souadou Camera, TAPPI

Doug Camerson, Voith US Inc.

Paul Capozzi, Deublin Company,

Dwight Carlson, Royal Ingredients

John Carr, James Walker North America

William Carrillo, OsiSoft

Brian Cartee, BTG Americas

Al Cash, Bayliss Machine & Welding

Mike Cash, Spraying Systems Co.

Mary Anne Cauthen, TAPPI

Carl Cecil, Honeywell Process Solutions

Mark Cegielski, Aspen Technology, Inc.

Lisandra Chacon, North Carolina State University

Fabrizio Charrier, Toscotec

Bud Chase, EDT

Shih-Chin Chen, ABB

Chien-Ming Chen, Everylight USA Inc.

Koren Childress

Scott Childress, Rovisys

Nathan Childs, Westrock

Megan Chong, Jacobs

Andrew Chorney, Essity

Terry Clark, WestRock

Lindsey Clifton, Domtar Inc.

Peyton Clifton, Domtar Inc.

Jeffrey Cline, Rain For Rent

Douglas Coffin, Miami University

Christian Coleman, Fulton Systems

David Coleman, Consultant

Anitra Collins, Graphic Packaging International

Kathy Collins, Domtar,

Shanda Collins, Vooner Flogard Corp.

Talia Collins, Michelman, Inc.

Mike Collums, Hydro South

Ben Congdon-Jones, Braincube, Inc.

Justin Conroy, Radix Engineering and Software

John Coppola, Braincube, Inc.

Zlatko Coralic, ABB Inc.

Mary Beth Cornell, TAPPI

Charles Costas, Rovisys

Chris Costlow, Yokogawa

Rosy Covarrubias, Buckman International

Pamela Cowan, Pulmac Systems International

Jason Crain, Hargrove Engineers + Constructors

Chris Cranford, Elliott Machine Shop

Lina Cravotto, Naylor Association Services

Tom Crawford, Technidyne Corporation

Frank Cunnane, Cristini

George Currin, Tassco Steel

Christopher Czyryca, Collaborative Testing Services Inc.

Mya Dailing, University of Wisconsin - Stevens Point

Mark Dal Ponte, Cellwood Machinery AB

Marty Daniel, Thiele Kaolin Company

William Dannelly, ABB Inc.

Thomas Danz, CleanTech Partners, Inc.

Thomas Dardis, Ingersoll Rand - Nash/Runtech

James Davidson, Lawton Paperboard

Michelle Davis, International Paper

Robert Davis, TAPPI

Timothy Davis, Kuraray

Sarah Dawkins, Solenis LLC

Enrico De Landerset, Fiberlean Technologies Ltd.

Stephane DeFrance, Ircon Dyring Systems Corp.

Samuel DeFreese, Dart Containder Corp

Daniel Dejan, Dejan Associates

Kevin Deliman, Baltimore Aircoil Company

Greg Delozier, Novozymes

Randy Demeuse, The Boldt Company

Thomas Demey, Bellmer

Everett Demorier, Technidyne Corporation

Peter Denicola, Honeywell

Stéphan Desjardins, Paper Advance

Catherine,Desrochers, Enerquin Air

Derek DeStephen, NKT Photonics, Inc.

Siva Devisetti, Thiele Kaolin Company

Dean Devries, Archroma

Bechara Michael Dib, METissue

Carol Dib, METissue

Laurie Dieffenbach, OsiSoft

Ray Diehl, DuBois Chemicals

Mike Dillard, WC Equipment

Raymond DiMaria, WestRock

Manoj Dixit, Domtar

Kristin Dixon, TAPPI

Patrick Dixon, Pulmac Systems International Inc.

Wade Dixon, Contamination Control Services

Bryan Dolan, Timken Company

Gabe Dolfi, Greif, Inc

Debbie Donaldson, Hargrove

Jadana Donely, TAPPI

Matt Dorrell, Lawton Paperboard

Michael Doss, Graphic Packaging

Sage Duguay, Fisher International Inc.

Jonathan Dunlap, WestRock

Andrew Dunn, Souhegan Wood Products

Kathryn Ann Dunn, Souhegan Wood Products, Inc.

Will Dutcher, Viega LLC

David Eapen, Valmet

Rami Edmondson, Jedson Engineering

John Edwards, Domtar

Steve Egan, American Roller Company

Brian Einsla, The Dow Chemical Company

Adele Elice-Invaso, Appita

Frederic Emard, Cascades Inc.

Eda Englund, APP Sinar Mas

Doug Erlemann, Baumer

Sarah Escobedo, Rovisys

Luiza Esteves, Sandvik Materials Technology

Bradley Fadden, Graphic Packaging

Brett Farina, Gecko Robotics

Henry Felder, Firefly AB/FNA Inc.

Kerry Figiel, International Paper

Chris Fitzgerald, Proflow, Inc.

Thomas Flanders, Voith US Inc.

Larry Foltz, Panther Systems

Grant Forrest, Domtar Paper Company

Rick Fortier, Ingredion Inc.

Ron Foster, Michelman, Inc.

Thomas Foster, ABB

Marc Foulger, Valmet

Benjamin Frank, Packaging Corporation

Rob Frankin, Veolia Water Technologies

T. Scott Frasca, Minifibers, inc.

Monty French, Domtar

Sharon Fry, Thiele Kaolin Company

Gary Fugitt, WestRock

Jeremy Funk, Mallard Creek Polymers

Peter Gaddie, TAPPI

Darrell Gafford, Hargrove Engineers and Constructors

Jerry Gajewski, International Paper

Denise Gajewski

Michelle Gamburg, Lanxess

Rhoda Gao, Enzymatic Deinking Technologies

Sarah Garchinsky, Solenis LLC

David Garcia, Conmark, Inc

Destiny Gardner, TAPPI

Madison Gay, Pulmas Systems International

Gregory Gedney, Green Tweed & Co Ltd

David Gibson, James Walker North America

Bo Gilbert, Yates

Richard Glisson, Thiele Kaolin Company

Mark Gocker, Omya Inc.

Hector Gonzalez, NKT Photonics, Inc.

Jose Gonzalez, Afry

Loriann Gorey, Veolia Water Technologies

Brian Gorris, Sroka Incorporated

Dan Goymerac, Miron Construction Co, Inc.

Scott Graham, Omya Inc.

Joel Gray, Liberty Paper Inc

Mark Greiner, Voith Paper

Shaun Greyling, Naylor

Greg Griffin, Ml Gatewood Company

Vladimir Grigoriev, Kemira

Lisa Gubrud, Sappi North America

Roberth Guerra, Cascades Cs  Inc.

Flavio Guimaraes, Radix Engineering and Software

Ed Gumina, Precision Roll Grinders

Sverre Gunnarschja, Lawton Paperboard

Charles Gustafson, Hargrove Engineers & Contractors

James Haeffele, Essity North America

Scott Haimerl, ABB

Paula Hajakian, U. S. Gypsum Inc.,

Scott Hamilton, Ml Gatewood Company

Robert Hamm, R-V Industries

Larry Hammett, International Paper

Claire Hammontree, North Carolina State University

Todd Hanby, Yates Engineers LLC

Charles Hancock, Boilermakers Local 29

John Handel, Fagen, Inc.

Peter Hanna, Advanced Dynamics

Craig Hannah, Valmet

Glenn Hanson, Metso

Nicholas Harbin, SNF Holding Company

Riikka Harkonen, Kytola Instruments

Ben Harney, Hose Master

Max Harper, Souhegan Wood Products, Inc.

Erin Harris, WestRock

Matthew Harris, Precision Roll Grinders, Inc.

Mark Harrison, Southern Erectors Inc.

Peter Hart, WestRock

Tim Hasbargen, CleanTech Partners Inc.

Nancy Hasson, Fisher International

David Hathaway, Core Link Inc

Victoria Hausburg, Jedson Engineering

Adam Hauser, Technidyne

Nicolas Hausman, Hargrove

Steven Hawkins, ABB

Jeff Hay, RDI Technologies Inc.

James Haza, Procemex/RTS Alliance

Trina Heath, TAPPI

Bill Heier, CR Meyer

Brian Heil, Isra Vision

Mickey Held, Honeywell

Meredith Henderson, TAPPI

Greg Hernandez, Pratt Industries (USA)

Roger Hernandez Mercado, ABB Inc.

Kevin Herrin, Advanced Dynamics

Michael Hess, Ahlstrom-Munksjo

James Hicks, Teadit North America

David Higginbotham, Kuraray

Herb Hildebrand, Man Energy Solutions

Maleah Hildebrand, Man Energy Solutions

Matt Hildebrand, Man Energy Solutions

Ben Hill, Hydro, Inc.

Scott Hirko, Gilman Partners

Rick Hollin, WestRock

Shane Holt, Naylor Association Solutions

Gary Hopkins, Conmark

Bobby Horner, Voith US Inc.

Meggan Hostetler-Schrock, Tate & Lyle

Dane Hovey, Bently Nevada

Ray Howard, Lawton Paperboard

Nathan Hsieh, NC Clean Energy Technology Center

Chang Yuan Hsu, Everlight USA

Steve Huffman, Rovisys

Bill Hurst, Cosasco

Steven Hussey, Coastal Alabama Community College

Jared Hybart, Yokogawa

Christer Idhammar, IDCON Inc.

Brad Illing, Fluke Reliablity

Jacob Ireland, Fiberlean Technologies Ltd.

Melvin Ireland, Proflow, Inc.

Sean Ireland, Fiberlean Technologies Ltd.

Pam Isbecque, TAPPI

Misty Ivie, Ingersoll Rand - Runtech/Nash

Rajan Iyer, Monadnick Paper Mills

Jeremy Iwanski, Tate And Lyle

Rajan Iyer, Monadnock Paper Mills

Ariel Izevbizua, TAPPI

John Jacob, Domtar

Bob James, Projet BV

Gregg Jarboe, Domtar Inc.

Scott Jenkins, Green Sports Alliance

Michael-Paul Jenkins, Gecko Robotics,

Heather Jennings, Probiotic Solutions

Jana Jensen, TAPPI

Tryg Jensen, Cargill

Tyler Jensen, DART Container

Yun Jin, Fiberlean Technologies Ltd.

Alan Johnson, Contamination Control Services LLC

David Johnson, Premier System Integrators

Ryan Johnson, Projet BV

Sky Johnson, North Carolina State University

Ted Johnson, Jaeger, Inc.

Jenny Jones, Greycon

Lucy Jones, North Carolina State University

Matthew Jones, Hargrove Engineers + Constructors

Preston Jones, Precision Grinding, Inc. Dba PGI Steel

David Jordan, Aqua Drill

Lori Jore, Neilsoft

Michael Joseph, Ryeco, LLC

Ian Journeaux, Georgia-Pacific Corporation

Taylor Kansier, University of Wisconsin - Stevens Point

Marcelo Karabolad, Voith US Inc.

Sakari Karjalainen, Valmet

Nicole Kearney, American Roller

Clay Keller, Yates Engineers LLC

Steven Keller, Miami University

DeeDee Kelly, Omya Inc.

Keith Kemp, AstenJohnson Advanced Fabrics

Amanda Kernan, Valmet North America

Jonathan Kerr, Process Training Consultants Inc

Tina Kerske, Metso

Mat Kihlström, Firefly AB

Nichole Kilgore, WestRock

Yongsin Kim, Omnova Solutions

Jaehwan Kim, Inha University,

Hayley King, TAPPI

Skeet King, Honeywell International

Charley Kingery, Wieland

Randy Kittrell, WestRock

Sharon Kittrell

Tim Klaes, Fulton Systems Inc.

Kevin Kleisner, Lawton Paperboard

Leeza Klimetz, TAPPI

Stephen Klump, Nestle S.A.

Gavin Knickerbocker, Aries Chemical

Mike Kocurek, North Carolina State University

Mike Kohler, Kohnler Coating

Erich Kollmar, Bellmer USA

Pekka Kormano, International Paper

Femi Kotoye

Ilana Krause, Procter & Gamble

Eric Kruczynski, WSi Water Treatment Group

Sameer Kshirsagar, Komax Systems Inc.

Vesa Kukkamo, Aca Systems Oy

Sandeep Kulkarni, Koolearth

Richard Kuraly, Honeywell

Noah Kwiek, Rain For Rent

Jyrki Laari, Aca Systems

Rachel Labgold, TAPPI

Eva Lacasse, Andritz Ltd

Mark Lacasse, Andritz Ltd

Amor Lahouaoula, Honeywell Process Solutions

Ronald Lai, Fiberlean Technologies Ltd.

Kari Lampela, Valmet

Emily Landis, Helmsbriscoe

Grayson Lane, Elliott Machine Shop

Nate Laneve, Thwing-Albert Instrument Co.

Bradley Langford, Domtar

Rich Lapin

Frederic Larouche, Omya Inc.

David Larson, R-V Industries

Tom Larson, Fiberlean Technologies Ltd.

Jan Lattunen, Conmark

Sanna Lattunen, Kytola Instruments

Lillian Lawless

Chris Lazaroff, Coatex

Veronique Le Du, Omnova Solutions Inc.

Kristi Ledbetter, TAPPI

George Legrand, Oasis Alignment Services Inc.

Nick Lehnhoff, A&W Coatings

Gus Lempsink, Thiele Kaolin Company

Eric Lepp, Georgia-Pacific

Jouni Leskinen, Ingersoll Rand - Runtech/Nash

Francois Levac, Ametek Surface Vision

Terry Lewey, Axchem USA

Mark Lewis, Sustainable Fiber Technologies

Dave Lewis, BASF

Crystal Li, Buckman Laboratories Inc.

John Li, Yates

Robert Li, Everlight USA Inc.

Albert Linn, WestRock

Alexis Lloyd, TAPPI

Janet Lobue, TAPPI

Jaye Locke, E and E Tech

Lisa Lockwood, TAPPI

Brittaney Lovett, TAPPI

Nicolas Lubet, Coatex

Lucian Lucia, North Carolina State University

Chris Luettgen, Georgia Institute Of Technology

Joe Lukasik, Kiewit

Jeff Lundeen, Georgia-Pacific Corporation

Sunhi Lundeen, Georgia-Pacific Corporation

James Lundy, Valmet

Grayson Lutz, TAPPI

Michael Lyles, International Paper

Matt Lyndoe, Samson Controls

Tony Lyons, Paper Lyons LLC

Jian Ma, Enzymatic Deinking Technologies

Steve Macomber, Vaughan Company, Inc

David Maddux, Valmet

Paul Magnabosco

Joseph Mahoney, Buckman

Aaron Mailloux, Mallard Creek Polymers

Prakash Malla, Thiele Kaolin Company

Ruben Manzanares, Ecolab Company

Jeff Marcantonio, Applied Vision Systems Inc.

Simona Marcellus, TAPPI

Matthew Markel, WestRock

Cherlyn Marlow, Yokogawa Corporation Of America

Stephen Marrou

Craig Martin, James Walker Mfg.

Ian Massaroni, Pratt Industries (USA)

Tyler Mast, TAPPI

Ana Mastrangelo, Radix Engineering and Software

Rueben Mathewkutty, Samson Controls

Kyel Matlock, Fulton Systems Inc.

Quoneise Matthews, North Carolina State University

Rocky Matuska, Valmet

Jonathan Mayoros, Voith US Inc.

John McCormick, Green Bay Packaging

Nate McAlee, Conmark Inc.

Keith McConnell, Jacobs

Danny McDonald, Vooner Flogard Corp.

Thomas McDonald, Kuraray

Jeff McGlin, CR Meyer

Patrick McGlynn, Pratt Industries (USA)

Chris McMillen, Bently Nevada

Robbie McQuaig, Firefly AB/FNA Inc.

Kurt Mehlberg, Domtar

Ed Melton, ABB

Natasha Melton, WestRock

Roger Mendel, ALS Services USA Corp

Carson Meredith, Georgia Institute of Technology

Itoro Meshioye, Georgia Institute of Technology

Scott Meyer, University of Wisconsin, Stevens Point

Dale Midyette, Jacobs

Alan Milbach, Flender

Trent Miller, ABB

Troy Miller, Ingersoll Rand - Runtech/Nash

Jason Mincey, Hargrove Engineers + Constructors

Gangesh Mishra, WestRock

Brian Mock, Event Capture Systems

Peter Molloy, Procemex Inc.

Mike Molter, Valmet North America

Larry Montague, TAPPI

Derek Moore, Kytola Instruments

Kathryn Moore, Naylor

Brian Moran, Spraying Systems Co.

Nick Moreman, Spraying Systems Co.

Mike Morey, Rovisys

Keisuke Morikawa, Kuraray

Evan Morris, Sappi North America

Steve Morse, Ichikawa Northamerica Corp

Rodolfo Moschioni, ABB

Matt Moyer, Samson Controls

Thorsten Muenker, Walzen Irle GMBH

Steven Mullett, Pratt Industries (USA)

Mark Murphy, WestRock

Sequoia Murray, Bently Nevada

Markku Mustonen, Conmark Systems Inc

Robert Narron, Borregaard USA

Ryan Nashif, Panther Systems Inc.

Nick Nazar, Allnorth

Erik Nelson, Knowlton Technologies

Harris Nelson, WestRock

Kenny Nesbit, Elliott Machine Shop

Gregg Neumann, ABB

John Neun

Wes Newman, Axchem USA

Shayne Nicholas, TAPPI

Marleen Nicolaes, Ircon Drying Systems Corp

James Niemiec, Jim Niemiec Consulting, LLC

Mary Niemiec

Saeed Nobari, TAPPI

Christopher Nutbeem, Imerys

Thomas Nunes, Rand Whitney Containerboard LP

Seyhan Nuyan, Valmet

Gary Nyman, International Paper

Michael O'Brien, PaperAge

Paul O'Bernier, International Paper

Brianna Ochoa, North Carolina State University

Jason Olden, ABB

Michael Olsson, Stora Enso

Katherine O'Maley, Oasis Alignment Services Inc.

Zachary Oninski, University of Wisconsin - Stevens Point

Alonzo Osgood, SAPPI NA

Dan Osthoff, ABB

Alonzo Osgood, SAPPI NA

Eddie Ostervold, E.W. Klein & Company

Dan Osthoff, ABB

James Oswald, AFT Aikawa Group

Janet Ottone, Omya

Steven Ottone, Omya

Whitney Owens, Jacobs

Sophie Ozanne, El Papel

Lokendra Pal, North Carolina State University

John Palazzolo, Metrohm USA

Mike Palmer, ABB

Stephanie Palmer, DuBois Chemicals

Tracy Palmer, ABB Inc.

Sarah Paluskiewicz, Georgia Institute Of Technology

Yun-Long Pan, Michelman, Inc.

Adele Panek, WestRock

Joel Panek, WestRock

Scott Pantaleo, International Paper

Michel Paquette, Domtar Inc.

Mark Paradis, Fiberlean Technologies Ltd.

John Parker, SE Drive Systems, Inc

Quintin Parker, BASF

Miguel Pastrana, WestRock

Tala Pate, Feathr App,

Laura Patrick, ABB

Timothy Patterson, Solenis

Joseph Patton, Souhegan Wood Products, Inc.

Amirul Islam Patwary, Bashundhara Paper Mills LTD

Kamran Paynabar, ProcessMiner

Josh Payne, Hargrove Controls + Automation

Spencer Payne, North Carolina State University

Steve Payne, Hydro, Inc.

Alec Peacock, Hargrove

David Pearson, WestRock

David Pedrillo, Naylor Association Solutions

Michael Pellerito, WestRock

Curtis Pelot, Omya Inc.

Robert Pelton, Mcmaster University

James Penland, SNF Holding Company

Glen Pelzer, Liberty Paper,

Jame, Penland, SNF Holding Company

Dominique Pepin, Cascades Cs  Inc.

Jacob Perron, University of Wisconsin - Stevens Point

Eric Perry, Spraying Systems Co.

Jeff Peters, BTG Americas

Hannah Peterson, TAPPI

Alden Phinney, Gridbeyond

Ashley Piccioli, Owens Corning

Jennifer Piercy, North Carolina State University

Chris Piper, Keit Spectrometers

Greg Pittman, International Paper

Kaityn Pittman, North Carolina State University

Kathy Pittman

Travis Plains, Lhoist North America

Christopher Plant, Ingredion Incorporated

William Platt, Ivex Specialty Paper

Nancy Plowman

Tuija Pohjolainen-Hiltunen, Kemira

Danl Poloisky, Tassco

Jukka Ponkamo, Core Link Inc

Karen Poole, Ryeco Inc.

Todd Popson, Technidyne Corporation

Laura Porcu, Fiberlean Technologies Ltd.

Sam Porter, North Carolina State University

Francesco Possenti, Toscotec

Gaurav Pranami , Imbed Biosciences,

Debbie Proenza, ABB

Lon Pschigoda, Western Michigan University

Marcus Pueller, Teufelberger Fiber Rope Corp.

Bernard Pyzdrowski, Spraying Systems Co.

Lyne Quenneville, TAPPI

Gregg Rafalsky, Yates Engineers

Enrico Raffanti, Toscotec

Emma Ragauskas, PPSA

Hafizur Rahman, FSCN, Mid Sweden University

Seshadri Ramkumar, Texas Tech University

Norman Randall, Aries Chemical

Chad Rangnow, Domtar Paper Company

Brian Ranson, Domtar

Pradnya Rao, University Of Maine

Jim Reader, Evonik Corporation

Clancy Redmond, Sasco

Gregg Reed, Imerys

David Reed, ABB

Richard Reese, Dick Reese and Associates Inc.

Scott Reigel, WestRock

Nick Reinke, WestRock

Darrell Rennels, QMS Services, Inc

Ana Retzlaff, Georgia-Pacific

Ryan Rhodes, Yates

Stephane Richard, ENP Publishing Group

Cathy Ridgway, Omya AG

Tabitha Risher

Eugenia Rivero Loyola, WestRock

Claus Robberts, Projet BV

David Robbins, Jacobs

Lawton Roberts, TAPPI

Pat Roberts, Naylor Association Services

Eric Robertson, American Roller

Kim Wiliam Robinson

Will Robinson, The Process Solutions Group

Megan Robison, Printpack

Stuart Rochon, Bently Nevada

Thomas Rodencal, Tom Rodencal & Associates

Jose Rodriguez, Printpack

Katie Rohlfs, Bently Nevada

Dan Rosato, Feathr App

Scott Rosencrance, Kemira Chemicals

William Roundtree, Bill Roundree & Associates

Richard Royce, Seiko PMC

John Rudd, Conmark, Inc

Madeline Rudman, Braincube, Inc.

Mark Rushton, TAPPI

Daniel Rusnarczyk, GAW

Earn Sakornpan, Cosasco

Alma Saldana, Aggreko LLC

Khandoker Salem, North Carolina State University

Eduardo Sanchez, North Carolina State University

Mariana Sandin, SEEQ Corporation

Katherine Santoro, Braincube

Susan Sargeant, Proflow Inc.

Alfredo Sarli, Valmet Ltd.

Steven Sarokin, Thiele Kaolin Company

J. Todd Sarraf, Axchem USA

Oldair Sasso, Spraying Systems Co.

Kaylee Schmid, USWP

Tony Scholz, Ingersoll Rand - Runtech/Nash

Alison Schott, Axchem USA

Dan Schott, Panther Systems Inc.

Samantha Schrader, Conmark

John Schroeder, ABB

Cheryl Schuster, Buckeye Fabricating Company

John Schwamberger, DuBois Chemicals Inc

Scott Schweiger, Owens Corning Fiberglass Corp.

Connor Scray, University of Wisconsin - Stevens Point

Edward Seames, Domtar

John Sedbrook, A&W Coatings

Rodger Segelstrom, Technidyne Corporation

Robert Sewell, Wood

Joseph Sgambati, Axchem USA Inc.

Lena Sharesky, Packaging Corporation of America

Bryan Shaw, Applied Technical Services

Monica Shaw

Martin Sheehan, Omya Inc.

Chris Shelley, HTRC Inc

Josh Shelman, Precision Roll Grinders

Drew Sherard, Greycon Inc.

Mark Shircliff, American Roller Bearing Company

Nikhil Shirke, Siemens Energy

Joe-Joe Shiver, Elliott Machine Shop

John Shulstad, Omnova Solutions

Max Silva, A&W Coatings

Waldomiro Silveira, Bellmer-USA

Scott Silverstein, Veolia Water Technologies

Brittany Simms, TAPPI

Michael Simon, Greif Inc.

Allen Simpson, Hargrove E&C

Bryan Skajewski, American Roller Bearing Company

David Skuse, Fiberlean Technologies Ltd.

Billy Smith, Robinson Fans, Inc.

Burton Smith, Omya Inc.

Danny Smith, Owens Corning

Laura Smith

Lori-Madeline Smith, TAPPI

Myron Smith, Graphic Packaging International LLC

Roger Smith, Domtar A.W. LLC

Steve Smith, Graphic Packaging International LLC

Abigal Smrz, University of Wisconsin - Stevens Point

Mark Sniadecki, Briotix Health

Steven Soetjiandi, SKF

Mark Sorenson, Andritz

Estaban Soto, Altum Technologies

Israel Soto, Robinson Fans, Inc.

Michael Soucy, Kadant Johnson Systems

Michael Sparks, Bently Nevada LLC

Jonathon Speed, Keit Spectrometers

Wayne Spitzer, Jedson Engineering

Sandy Spivey, Elliott Machine Shop

Jenny Sprangers, CR Meyer

Adam Sroka, Sroka Inc.

Mike St. Germain, Watson-Marlow Fluid Technology Group

Cory Stagg, Voith US Inc.

Donald Stanley, ABB

Heather Starkey, North Carolina State University

Kevin Starr, ABB

Ev Stephen, Evrcore Enterprises/The Stephen Group LLC

Lisa Stephens, TAPPI

Mike Stevens, Domtar

Patricia Stiede, TAPPI

Jay Stockard, Fisher Arnold Engineering

Dena Stokes, TAPPI

Chris Stratton, Precision Roll Grinders

Jamie Street, Five Oaks Associates

Nicholas Streiffert, Greif

Raymond Strickland, Naylor Association Solutions

David Strobhar, Beville Engineering Inc.

Ben Succop, American Roller Bearing Company

Alaika Suffrena, Radix US, LLC

Jenny Summers, Helmsbriscoe

Bennett Surrett, North Carolina State University

Frank Sutman

Per Svending, Fiberlean Technologies Ltd

George Swan, Bayliss Machine & Welding

Greg Swayne, Valmet

Jill Sweeny, Procemex, Inc

Wesley Sweeny, Procemex

Douglas Sweet, Doug Sweet & Associates

Jacqui Sweet, Doug Sweet & Associates

Mitchel Swicegood, North Carolina State University

Sonya Swilling, SE Drive Systems, Inc

Ilkka Tamminen, FP-Pigments

Christopher Tatman, Axchem USA

James Tausche, Enzymatic Deinking Technologies

Frank Taylor, International Paper

Guillaume Tellier, Fiberlean Technologies Ltd.

Jeremy Testexonei, E&G

Lee Thao, CR Meyer

Mathieu Theriault, Cascades Cs  Inc.

Bryan Thomas, Southeast Nonwovens

Pete Thomas, Samson Controls

Luke Thompson, GE

Nathan Thompson, Buckeye Fabricating Company

David Tibbitts, WSI Water

Jukka Tiitinen, Valmet

Chase Tinker, Technidyne

Barb Trabert, General Electric

James Trabert, General Electric

Honghi Tran

Paul Trelc, Braincube

Jorge Trujillo, Deublin Company

Niklas Tunell, Cellwood Machinery AB

Martti Tuomisto, Advanced Dynamics

Jason Turner, WSI Water

Tory Turner, Komax Systems, Inc.

Lori Tuttle, USG

Mustafa Usta, Georgia Institute of Technology

Brian Uzcategui, Tissue Online North America

Joseph Vaccaro, Hargrove Engineers + Constructors

Sebastian Valencia, Radix US, LLC

Yates Vanden Heuvel, Yates

Todd Varner, Wood

Dan Varney, Marble Hill Engineering

Scott Varney, BTG Americas,

Perry Veal, Imerys

Kung Ven, Stantec Consulting Services

Richard Venditti, North Carolina State University

Tess Ventress, TAPPISAFE

Marianne Verderosa, Briotix Health

April Vitovsky, Robinson Fans, Inc.

Hannes Vomhoff, Holmen Iggesund

Michael Von Grumbkow, BTG Americas Inc.

Angie Vruno, Hydro, Inc.

Ken Wagner, Carlo Gavazzi Inc

Mark Wainwright, M.L. Gatewood Company

Marty Wakefield, Thiele Kaolin Company

Megan Walker, Kemira Chemicals, Inc

Roger Walker, Hydro Inc.

Dan Walser, Applied Motion Systems

Nika Wanserski, Neenah Inc

Shannon Warchalowsky, TAPPI

James Wardlaw, WestRock

Per-Olof Warendh, ABB

Pete Warner, Proco Products Inc.

Maxwel Watanabe, Yokogawa Test & Measurement

David Watson, Sumitomo Drive Technologies

Nathanael Watts, Rochling Leripa Papertech

Jeff Weatherman, American Roller Bearing Company

Gregory Wedel

Seth Weiler, University of Wisconsin - Stevens Point

William Weiss, Oncare Digital Assets Inc.

Ryan Welker, Acosense

Dean Wellington, SAPPI NA

Daryl Wells, AstenJohnson

Philip Wells, Wells Enterprises Inc.

Eric Welsch, Axchem USA

Gregory Welsch, Trinseo LLC

Cole Wesolowski, UWSP

David West, WestRock,

David West, Ml Gatewood Company

Ashley Westbrook, TAPPI

Ty Westbrook, Lorentzen and Wettre USA Inc

Frederick Westerberg, Honeywell International

Robert White, Pulmac Systems International Inc.

Kevin Whitfield, Voith US Inc.

Jeffrey Whittum, SAPPI North America

Andrew Widay, ALS

Peter Wiebe, Spraying Systems Co.

Katelin Wierzba, University of Wisconsin - Stevens Point

Odes Wilemon, Cascades Sonoco

Joanna Wilhelm, Fisher International

Thomas Willetts, Veolia Water Technologies

Emily Williams, TC Transcontinental

Mike Williams, Tassco

Avery Wilson, Jacobs

Eddie Wilson. Elliot Machine Shop

Melanie Wilson, Elliott Machine Shop

Troy Wilson, Domtar Inc.

Mark Windebank, Fiberlean Technologies Ltd

Eric Wishart, Columbia River Carbonates

Ernst-Ulrich Wittmann, Zellcheming

Jonathan Wolf, University of Wisconsin - Stevens Point

Timothy Wolfer, Jedson Engineering

Dane Wolford, Robinson Service

Jonathan Wood, Rovisys

Michael Woody, Neenah Paper

Dave Worzalla, International Paper

Charles Wunner, Vooner Flogard Corp.

Barbara Wunner, Vooner Flogard Corp.

Devin Wyatt, Enzymatic Deinking Technologies LLC

David Wynn, Pixelle Specialty Solutions

Andrew Wyse, Jacobs Engineering Group Inc.

Lebo Xu, Westrock

Holly Yalove, RDI Technologies Inc.

Lawrence Yane, Enerquin Air,

David Young, Enerquin Air Inc.

Paula Zanardi De Camargo, Voith US Inc.

David Zarrilli, Thwing-Albert Instrument Company

Chris Zdvorak, Purolite Corporation

Mark Zempel, Axchem USA

David Zerr, Pulmac Systems International

Xiangyi Zhang, The Dow Chemical Company

Dustin Ziegelman, Footprint

Rod Zink, White Electrical Construction

Haixuan Zou, University Of Maine

Jake Zwart, Spectrum Technologies, Ltd.

Jason Zyglis, Ametek Surface Vision